Ekonomia społeczna, czyli jak zmienić to, co wydaje się być niezmienne ?

       

  W obecnym systemie ekonomicznym, zarówno na międzynarodowym rynku pracy, jak, i  na naszym  polskim „gruncie”, coraz bardziej dostrzegamy bezwzględną machinę systemu wyzysku, w której nie ma miejsca  na przyjazne środowisko pracy,  a  prawa  człowieka są nagminnie łamane.  Brak szacunku, traktowanie pracownika przedmiotowo, niczym „produktu użycia”, który za chwilę, zamieni się na „nowszy model”,  stosowanie mobbingu i innych form ucisku w miejscu pracy , odbiera człowiekowi jego godność , szacunek do siebie i otoczenia.   Takie negatywne traktowanie pracowników jest   przyczyną wielu konfliktów,  frustracji społecznych, wykluczenia społecznego, oraz   stanów chorobowych fizycznych i psychicznych.   Brak zdrowej ekonomii na rynku pracy, przejawiającego się w postaci „krwiożerczego kapitalizmu”,  niszczy zdrową gospodarkę, a zarazem środowisko. Wobec  zaistniałego w naszych czasach  systemu ekonomicznego, wydawać się może, że nie ma szans na zmianę , że nie można już liczyć  na rynek pracy z „ludzką twarzą”.
        
 Od 2008 roku,  rozpoczęto  w Polsce projekt  p.n. Forum Ekonomii Społecznej, który ma przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, a zarazem tworzyć  bardziej przyjazne środowiska pracy , w których na pierwszym miejscu stawia się  cele indywidualne i społeczne, natomiast zysk,  jest efektem pracy, a nie jedynie jej celem samym w sobie.                                                          
        W ramach projektu powstają tzw.  podmioty ekonomii społecznej, które mogą przybierać różne formy, jak : spółdzielnie, przedsiębiorstwa społeczne i  socjalne, stowarzyszenia, fundacje, banki spółdzielcze, ubezpieczenia wzajemne, fundusze doręczeniowe, agencje rozwoju regionalnego.  
       Czym w istocie są podmioty Ekonomii Społecznej?
       W swych strukturach organizacyjnych, są to zrzeszone grupy osób, funkcjonujące w oparciu o działalność społeczną i gospodarczą. Zazwyczaj, tworzą go osoby, które nie mogły znaleźć dla siebie odpowiedniego miejsca na rynku pracy, z różnych  względów. Do cech  wspólnych,  wyróżniających  podmioty ekonomii społecznej  należą:  pierwszeństwo celów indywidualnych i społecznych ponad zyskiem, otwarte i dobrowolne członkostwo, obrona i ochrona wartości solidarności i odpowiedzialności, przeznaczenie wypracowanego zysku do realizacji celów stabilnego rozwoju, demokratyczne zasady zarządzania, w których liczy się głos każdego z członków, ukierunkowanie działalności na potrzeby członków, czy użytkowników produktów lub usług ekonomii społecznej.
     W praktyce pełnią takie funkcje, jak: integracja społeczno-zawodowa, dostarczanie usług użyteczności publicznej, usług o charakterze wzajemnym (np.  jeden podmiot, wspiera drugi),   usługi na otwartym rynku, rozwój wspólnot lokalnych, prowadzenie działalności handlowej i produkcyjnej. W dużej mierze, są to podmioty służące ludziom, które mogą tworzyć zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, np. Partnerstwo dla Rain Mana, stworzyło kilka instytucji, które m.in.  zatrudniają osoby z autyzmem.  
       Innym, jest Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, które zrzesza przedsiębiorstwa społeczne w formie  Zakładu Aktywności Zawodowej. Tutaj, osoby marginalizowane, uczą się zawodu i pracują. Swoją działalność, jako stowarzyszenie zaczęło od arteterapii, a następnie, stworzyło Pracownie m.in. : Dziennikarstwa i Fotografii, Sztuk użytkowych, Mody, Grafiki Komputerowej, Stolarską, Introligatorską.
Jak, założyć podmiot ekonomii społecznej ?
       Na początku, trzeba zebrać grupę osób, z którymi chcemy realizować wyznaczone cele, w oparciu o wspólne priorytety działalności.  W obrębie prawa, funkcjonującego dla tzw. III sektora działalności publicznej na terytorium RP, są różne wymogi; np. dla założenia stowarzyszenia; potrzeba min. 14 osób, dla spółdzielni socjalnej; min. 5 osób fizycznych ( z czego, trzy muszą być bezrobotne, lub z orzeczeniem niepełnosprawności). Mogą też to być dwa podmioty prawne, np. stowarzyszenie i fundacja .  Podmiot ekonomii społecznej może funkcjonować na rynku na zasadzie „non profit, jako organizacja pożytku publicznego,  lub też na zasadzie handlowej, z własną działalnością gospodarczą. Punkty ES, w których możemy podjąć pierwsze kroki i uzyskać pomoc , znajdują się w obszarach aktywności zawodowej, jak: Urzędy Pracy, Centra Aktywności Zawodowej, oraz szczególnie przystosowane  Wojewódzkie Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej.  Środki, pozyskiwać można zazwyczaj z dwóch głównych źródeł :  Urzędów Pracy, lub Europejskich Funduszy.    Dysponowane są, też przez Urzędy Miejskie.  
Plusy i minusy zakładania podmiotów ekonomii społecznej.
        W wypadku założenia spółdzielni socjalnej , lub przedsiębiorstwa społecznego, szczególnym atutem, są  środki budżetowe, przyznawane na rozpoczęcie działalności. Przykładowo, dla  spółdzielni socjalnej, tworzonej z osób fizycznych, można otrzymać ok. 20 tysięcy złotych na każdego z członka spółdzielni (jeśli, wszyscy spełniają wymagane kryteria dot. zagrożenia wykluczeniem społecznym, np. bezrobociem, niepełnosprawnością, itd.)Następnie, w ramach rozwoju, każdy nowy członek przyjęty do  spółdzielni, wnosi kolejne dofinansowanie .  Dla podmiotów prawnych, środki te są zwiększone. Ale wszystkie zależą od zasobów źródeł finansowych, z których korzystamy.   Dodatkowym atutem jest  możliwość otrzymania rocznej zapomogi, np. w postaci zwrotów składek ubezpieczeniowych. Innym, plusem, jest kwestia faworyzowania podmiotów ekonomii społecznej w przetargach. Środki dofinansowania, pełnia rolę kredytu bezzwrotnego, z wymogiem utrzymania się na rynku pracy przez rok kalendarzowy. Podobnie, jak ma to miejsce w wypadku założenia zwykłej działalności gospodarczej.                                                                                                                                                                               Obok, plusów ekonomicznych, jednym z najcenniejszych atutów ES, jest  budowanie „zdrowego rynku pracy” w oparciu o wartości, które trudno dziś znaleźć w skrajanie „kapitalistycznej machinie wydajności  i  zysku”, w której człowiek wydaje się być jedynie  „produktem”, a nie „wytwórcą”  produkcji.  
     Minusem,  w zakładaniu  podmiotów ES, jest ryzyko, utrzymania się na rynku, oraz kwestia kontroli skarbowej, której takie podmioty podlegają . jednak, trzeba mieć na uwadze, że przed założeniem ośrodek, w którym, podejmiemy starania o dotację, wysyła nas najpierw na szkolenie, na którym, zapoznajemy się z wszystkimi aspektami funkcjonowania podmiotów ES.      
       Bardzo ważnym aspektem dla funkcjonowania, założonego przez nas podmiotu,  jest „harmoniczne” dobranie osób, i sensowne określenie działalności, która  wykazywałaby aktywność w różnych obszarach usług. Zazwyczaj obserwatorzy rynku ES, wskazują, że najczęstszą przyczyną upadku, są nieporozumienia wewnątrz spółdzielni, oraz brak właściwego zarządzania firmą.
Jak znaleźć lokalny podmiot ES do współpracy?
    W ramach rozwoju Ekonomii Społecznej w Polsce ,powstała specjalna Baza podmiotów ekonomii społecznej. Dostępna, jest na stronie: http://mapa.ekonomiaspoleczna.pl/
     Można też korzystać z Bazy certyfikowanych Znakiem [eS] przedsiębiorstw społecznych na stornie Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE): http://fise.org.pl/
  Autor korzystał [z:] własnych  źródeł wiedzy, oraz z referatu  p.t. „Produkty i usługi ekonomii społecznej w sektorze turystyki, handlu, rozrywki, i sztuk użytkowych służące ludziom”, Jadwiga Olszowska- Urban, referat wygłoszony z dn. 05.06.2013r. na  III Forum Ekonomii Społecznej w Wygiełzowie, organizowanej przez Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.  [Materiał szkoleniowy].

Dodaj komentarz